To explore new places!

 • To explore new places!

  Seyahat etmek ve yolculuk yapmak sadece bulunduğumuz yeri değiştirmenin ötesinde farklı dünyalara adım atmak demek. Üstelik içinizdeki kâşifi harekete geçirmek ve bahaneleri evde bırakarak yola çıkmak için birçok neden var.

  1-Seyahat etmek ufku genişletir

  Her zaman alışık olduğumuz şehirde benzer yollardan geçerek ve neredeyse her gün aynı şeyleri yaparak yaşamak bir süre sonra dünyaya bakışımızı sınırlandırır. Seyahat ettiğimizde ise çok başka yerlerin, insanların ve kültürlerin olduğunu görerek hayata olan bakış açımızın değişmesini sağlar. Üstelik bunun için çok uzaklara gitmeye de gerek yok. Karadeniz’in yaylalarında gezerek veya Kapadokya’da peribacalarının arasında dolaşarak başka bir dünyayla tanışabilirsiniz.

  2-Yeni ve farklı olanı gösterir

  Kendimiz ve çevremizin dışında farklı insanların, geleneklerin ve yaşam şekillerinin olduğunu görmek de bizi besler ve geliştirir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri ise mümkün olduğunca fazla seyahat etmek, farklı bölgelere, ülkelere hatta kıtalara doğru yolculuk yapmaktır.

  3-Seyahat etmek mutlu eder

  Bu konuda yapılan birçok araştırmaya göre seyahat etmek ve yeni deneyimler kazanmak bizi yeni bir eşya almaya kıyasla çok daha fazla mutlu ediyor. Öyleyse neden pahalı arabalara ve diğer şeylere servet harcayalım?

  4-Çevremizi genişletiriz

  Uçakta, havalimanında veya gittiğimiz şehirde gezerken diğer insanlarla sohbet eder ve yeni arkadaşlar kazanırız. Böylece hem çevremizi geliştirerek sosyalleşebilir hem de daha önce belki aklımıza bile gelmeyen konularda yepyeni bilgiler öğrenebiliriz.

  5-İnsan sarrafı oluruz

  Seyahat sırasında kazandığımız yeni arkadaşlıklar bize aynı zamanda insanları daha iyi anlama fırsatı verir. Bu sayede farklı kültürlere daha kolay alışabilir, nerede olduğumuzun önemi olmaksızın kolayca adapte olabiliriz. Üstelik diğerleriyle kolay kolay iletişim kuramayan biriyseniz, seyahat sırasında birçok kişiyle konuşarak bu özelliğimizi geliştirebiliriz.

  6-Farklı deneyimler kazanırız

  Pek çok gezine göre seyahat etmenin en büyük faydalarından biri yeni deneyimler kazanmak. Bulunduğumuz yerde kalarak belki varlığından bile haberdar olamayacağımız şehirleri ve doğal güzellikleri görmek, yerel lezzetleri tatmak hatta yeni bir dil öğrenmek daha önce bilmediğimiz yeni bir dünyanın kapılarını açar. Özellikle yurt dışında, dilini bile bilmediğimiz bir ülkede birkaç gün geçirmek başta zorlasa tahmin edemeyeceğimiz kadar geliştirir. Üstelik yeni bir yabancı dil öğrenmek veya bildiğimiz dili geliştirmek için o dilin konuşulduğu ülkede bir süre yaşamak bu konuda deneyimli olan birçok gezginin tavsiyesi.

  7-Cesaretimizi arttırır

  Daha önce hiç görmediğimiz bir yere seyahat etmenin ve burada hayatta kalmanın önemli artılarından biri ise cesaretimizi ve özgüvenimizi arttırması. Sora sora da olsa yönümüzü bulurken ve ilk kez geldiğimiz bir şehirde toplu taşıma araçlarını öğrenirken sonraki maceralara atılmak için kendimizi motive edebiliriz.

LATEST POSTS